مونتاژ کردن قالب سقف

وافل نوعی قالب سقف پلاستیکی است. مجموعه ی گرین وافل تولید کننده ی این نوع قالب سقف در شیراز می باشد که یک نوع سقف بتنی جدید و سقف بتنی آماده محسوب می شود. قالب وافل برای سقف بتن آرمه، سقف بتنی پیش تنیده و سقف بتنی شیبدار نیز مورد استفاده قرار می گیرد. قالب ها با استفاده از پیچ و مهره تا اندازه دلخواه قابل مونتاژ است و با توجه به طراحی قالب بندی سقف می توان قالب را به صورت دال یک یا دو طرفه مونتاژ کرد. مونتاژ کردن قالب ها در ابتدای پروژه و برای سقف اول انجام می گیرد و در طول پروژه معمولا نیازی به باز کردن پیچ و مهره ها نمی باشد.

سقف وافل

روش های زیر سازی سقف

زیر سازی این نوع سقف تقریبا شبیه قالب سقف تیرچه بلوک بوده و می توان با لوازم معمول موجود در کارگاههای ساختمانی از قبیل: چوب و چهار تراش، قوطی فلزی، لوله داربست و لوازم مشابه دیگر استفاده کرد. زیر سازی به این صورت است که ابتدا در جهت عمود بر تیرچه ها، قوطی،یا لوله داربست و یا چهار تراش با فاصله مناسب قرارداده می شود ، سپس جک های مخصوص سقف در زیر آن قرار می گیرد و خیز منفی لازم طبق آیین نامه اعمال می گردد.

سقف وافل
سقف وافل
سقف وافل
سقف وافل
سقف وافل
سقف وافل

چیدمان قالب

پس از زیرسازی برای قالب سقفی وافل جهت اجرای انواع سقف بتنی وافل (یکطرفه و دوطرفه)، با توجه به نقشه ها قالب های از قبل مونتاژ شده در کنار یکدیگر قرار می گیرند. 

سقف”گرین وافل” یکی از انواع قالب سقف، در انواع اسکلت های بتنی و فلزی قابل استفاده است، همچنین می توان با تغییر نحوه مونتاژ قالب، سقف را به صورت دال یک یا دو طرفه اجرا کرد. نکته ایی که لازم است عنوان شود این است که قالب ها با توجه به دهانه های مختلف یک بار به وسیله پیچ و مهره تا سایز مورد نظر مونتاژ می گردد و در انتهای قالب، قطعه ایی به صورت درپوش بسته می شود، و در زمان جدا سازی قالب یا حمل آن دیگر نیاز به باز کردن پیچ و مهره ها نمی باشد و در ادامه کار قالب به صورت یک پارچه در طول های مختلف قابل حمل است.

در این روش جان تیرچه ها و تای بیم (شناژ مخفی) ها به صورت دقیق اجرا می گردد و دیگر نگرانی از کنترل جان در این سقف وجود ندارد. همچنین به دلیل استحکام قالب، عبور و مرور بر روی آن به آسانی انجام میگیرد. این قالب جهت جداسازی نیاز به چرب کردن ندارد و به دلیل جنس آن می توان تا زمان باز کردن قالب سقف بتنی بدون تیرچه، از عمل آوری بتن اطمینان حاصل کرد.

میلگرد گذاری

به دلیل طراحی خاص قالب در انواع سقف بتنی، تیرچه به صورت درجا اجرا می گردد. با این روش تمامی مشکلات ساخت تیرچه و حمل آن نیز حذف می­شود. با توجه به عدم محدودیت در طراحی تیرچه، با این روش می توان تیرچه های دوبل را حذف کرد که این امر سبب می­شود به دلیل کاهش وزن بتن، وزن سقف تا 70 کیلوگرم بر متر مربع کاهش یابد.

درصورت نیاز به افزایش جان تیرچه به هر مقدار (مثلا 12سانتی متر) در قالب سقفی “گرین وافل” می­ توان اعمال کرد که این امر به سبک سازی سازه کمک زیادی خواهد کرد.

از محاسن دیگر اجرای تیرچه درجا، عدم نیاز به جابجایی خاموت در تیرهای اصلی هنگام بستن آرماتور تیرچه است. در اجرای تیرچه درجا پیوستگی بتن و صلبیت سقف بتنی پیش ساخته به خوبی رعایت می­ گردد که این امر موجب کاهش لرزش سقف در زمان بهره برداری می­ گردد. همچنین می توان نظارت و کنترل دقیق بر سایز آرماتور و آرایش آن تا زمان قبل از بتن ریزی انجام گیرد.

پس از قرار دادن میلگرد، تیرچه ها و تقویتی مورد نیاز، میلگرد حرارتی نیز اجرا می گردد.

سقف وافل
سقف وافل
سقف وافل
سقف وافل

 امکان عبور تاسیسات از داخل سقف

با توجه به شکل سقف (دال موجَوَّف) می­ توان از فضای موجود در زیر سقف با رعایت مباحث آیین نامه ایی محل هایی برای عبور تاسیسات در نظر گرفت. عبور تاسیسات از داخل یا زیر سقف باعث سبک شدن وزن کف سازی و در نتیجه بار مرده خواهد شد، همچنین می توان به افزایش ارتفاع سقف بتنی و نیز تعمیرات راحت تاسیسات در زمان بهره برداری اشاره کرد

سقف وافل
سقف وافل

نمای زیر سقف

نمای زیر سقف کاملا اکسپوز می­ باشد و می توان از این نما به عنوان سقف بتنی سبک در پارکینگ ها و مشاعات، بدون نیاز به نازک کاری بهره برداری کرد. همچنین با توجه به ممنوعیت استفاده از بلوک های پلی استایرن در سقف پارکینگ­ها، مدارس و … سقف “گرین وافل” هم از نظر کیفیت اجرا و هم از نظر هزینه کمتر، بهترین جایگزین خواهد بود

سقف وافل