سیستم سقف “گرین وافل”، پس از چندین سال تحقیق و بررسی نیاز های صنعت ساختمان کشور و بررسی سقف­های متعارف سنتی و با در نظر گرفتن مفاد آیین نامه­های ساختمان پا به عرصه ساخت و ساز کشور گذاشته است. در واقع این نوع سقف بروزآوری روشهای متداول در حال اجرا با قالب هایی به همین نام می­باشد، که بدون برهم زدن ابزار و روشهای موجود و تحمیل هزینه های سنگین با اصلاح الگوی مصرف مصالح و  روش اجرا از دفن مصالح گران مانند تیرآهن، میلگرد، بتن، سفال، پلی استایرن(فوم) و پرت مصالح و منابع ملی جلوگیری می­کند.

امروزه بر خلاف گذشته نه چندان دور، تنوع سیستم­های سازه­ایی و سقف ها زیاد شده است و جهت انتخاب بهترین گزینه­ی سقف باید پارامتر­های مختلفی از جمله کیفیت، سرعت، نوع اسکلت، قیمت و … را مورد بررسی قرارداد و بهترین گزینه را برای اجرای سقف سازه­ایی انتخاب کرد.

سیستم سقف حدود75درصد ساخت و ساز­های کشور، دال یک طرفه از نوع تیرچه بلوک یا تیرچه پلاستوفوم می­باشد. این روش منسوخ شده در جهان متاسفانه علیرغم ضعف های فراوان همچنان در ایران رواج دارد.

 

سقف گرین وافل جایگزین مناسبی برای روشهای معمول ساخت و ساز در ایران

از خصوصیات مهم این نوع سقف می توان به موارد ذیل اشاره کرد:  صنعتی سازی اجرای سقفهای بتنی، کاهش وزن و هزینه، حفظ محیط زیست، افزایش ایمنی و مقاومت  در برابر زلزله و آتش سوزی ، کاهش مصرف سوخت و مواد اولیه ، افزایش عمر سازه ها، کنترل کیفیت اجرا، افزایش سرعت، حذف مرحله ساخت، تولید و حمل هر نوع تیرچه و بلوک.

 

مشخصات کلی قالب گرین وافل و روش اجرا:

این قالب به عنوان یک قالب غیرماندگار سقف محسوب می شود. یعنی پس از بتن ریزی سقف، از بتن جدا شده و امکان استفاده مجدد از قالب در سقف های بعدی یا پروژه های بعدی را دارا می باشد و پس از اتمام عمر مفید آن قابل بازیافت است. با این خصوصیت، تمامی بلوک های سقفی را می توان از ساختمان حذف کرد و این علاوه بر حفظ منابع ملی به استحکام، سبک سازی، کاهش هزینه و ایمنی بیشتر ساختمان در زمان وقوع زلزله و آتش سوزی کمک خواهد کرد. با توجه به شکل قالب تمامی تیرچه های پیش ساخته به همراه مشکلات نصب آنها در سقف حذف خواهد شد و به دلیل اجرای تیرچه درجا از نظر فنی بسیار بهتر و راحت تر اجرا می شود. همچنین به دلیل استحکام قالب هنگام اجرای سقف، نیروهای اجرایی به راحتی می توانند بر روی قالب تردد داشته باشند بدون آنکه نگران شکستن قالب یا در رفتن آن از محل باشند و این به امنیت جان کارگران کمک زیادی خواهد کرد.

از خصوصیات دیگر این نوع سقف اجرای آسان آن توسط نیروهای اجرایی می باشد. با توجه به عمده ی ساخت و ساز کشور جهت زیر سازی سقف می توان از وسایل معمول اجرای سقف مثل چهار تراش، قوطی فلزی، لوله داربست و جک های معمول سقف استفاده کرد. اجرای این سقف بسیار مشابه سقف تیرچه بلوک بوده و نیاز به نیروهای تخصصی با آموزش های ویژه ندارد.

 

جزییات سقف “گرین وافل”

 

جزییات عمومی سقف وافل

 

جزییات عمومی سقف

 

                                         

 

 

 

جنس قالب:

قالب سقف از جنس پلاستیک کامپوزیت تهیه شده که بسیار سبک است و سطح صیقلی آن باعث میگردد نمای بتن به

صورت اکسپوز(نمایان) مورد استفاده قرارگیرد .

 

جنس قالب

 

روشهای زیرسازی سقف:

زیر سازی این نوع سقف تقریبا شبیه سقف های تیرچه بلوک بوده و می توان با لوازم معمول موجود در کارگاههای ساختمانی از قبیل: چوب و چهار تراش، قوطی فلزی، لوله داربست و لوازم مشابه دیگر استفاده کرد.

 

زیرسازی سقف زیرسازی سقف
زیرسازی سقف زیرسازی سقف

 

 

اجرای درجای تیرچه:

به دلیل طراحی خاص قالب، تیرچه به صورت درجا اجرا می گردد. با این روش تمامی مشکلات ساخت تیرچه و حمل آن نیز حذف می­شود. با توجه به عدم محدودیت در طراحی تیرچه، با این روش می توان تیرچه های دوبل را حذف کرد که این امر سبب می­شود به دلیل کاهش وزن بتن، وزن سقف تا 70کیلوگرم بر متر مربع کاهش یابد.

درصورت نیاز به افزایش جان تیرچه به هر مقدار(مثلا 12سانتی متر) در سقف “گرین وافل” می­توان اعمال کرد که این امر به سبک سازی سازه کمک زیادی خواهد کرد.

از محاسن دیگر اجرای تیرچه درجا، عدم نیاز به جابجایی خاموت در تیرهای اصلی هنگام بستن آرماتور تیرچه است. در اجرای تیرچه درجا پیوستگی بتن و صلبیت سقف به خوبی رعایت می­گردد که این امر موجب کاهش لرزش سقف در زمان بهره برداری می­گردد. همچنین می توان نظارت و کنترل دقیق بر سایز آرماتور و آرایش آن تا زمان قبل از بتن ریزی انجام گیرد.

 

 

 

چیدمان قالب:

سقف”گرین وافل” در انواع اسکلت های بتنی و فلزی قابل استفاده است، همچنین می توان با تغییر نحوه مونتاژ قالب، سقف را به صورت دال یک یا دوطرفه اجرا کرد. نکته ایی که لازم است عنوان شود این است که قالب ها با توجه به دهانه های مختلف یک بار به وسیله پیچ و مهره تا سایز مورد نظر مونتاژ می گردد و در انتهای قالب، قطعه ایی به صورت درپوش بسته می شود، و در زمان جدا سازی قالب یا حمل آن دیگر نیاز به باز کردن پیچ و مهره ها نمی باشد و در ادامه کار قالب به صورت یک پارچه در طول های مختلف قابل حمل است.

در این روش جان تیرچه ها و تای بیم(شناژ مخفی) ها به صورت دقیق اجرا می گردد و دیگر نگرانی از کنترل جان در این سقف وجود ندارد. همچنین به دلیل استحکام قالب، عبور و مرور بر روی آن به آسانی انجام میگیرد. این قالب جهت جداسازی نیاز به چرب کردن ندارد و به دلیل جنس آن می توان تا زمان باز کردن قالب از عمل آوری بتن اطمینان حاصل کرد.

 

 

 

 

 

امکان عبور تاسیسات از داخل سقف:

با توجه به شکل سقف(دال موجَوَّف) می­توان از فضای موجود در زیر سقف با رعایت مباحث آیین نامه ایی محل هایی برای عبور تاسیسات در نظر گرفت. عبور تاسیسات از داخل یا زیر سقف باعث سبک شدن وزن کف سازی و در نتیجه بار مرده خواهد شد، همچنین می توان به افزایش ارتفاع مفید سقف و نیز تعمیرات راحت تاسیسات در زمان بهره برداری اشاره کرد.

 

 

نمای زیر سقف:

نمای زیر سقف کاملا اکسپوز می­باشد و می توان از این نما در سقف پارکینگ ها و مشاعات، بدون نیاز به نازک کاری بهره برداری کرد. همچنین با توجه به خطرات استفاده از بلوک های پلی استایرن به خصوص در سقف پارکینگ­ها، مدارس و اماکن عمومی و … سقف “گرین وافل” هم از نظر کیفیت اجرا و هم از نظر هزینه کمتر، یکی از بهترین جایگزین ها خواهد بود.

 

 

در پایان مزایای سقف و قالب گرین وافل به صورت خلاصه جمع بندی می­گردد.

 
 1. حذف انواع بلوک و تیرچه های پیش ساخته
 2. حذف تیرچه دوبل به دلیل اجرای تیرچه درجا و عدم محدودیت در استفاده از سایز میلگرد در تیرچه
 3. حذف مراحل و هزینه های ساخت تیرچه پیش ساخته، حمل و نقل، انبار کردن و انتقال به طبقات
 4. عدم نیاز به جابجایی خاموت و شکستن بتن سر تیرچه و سهولت در میلگرد گذاری سقف
 5. امکان نصب ورق برای ساپورت های تاسیساتی در کف تیرچه، قبل از بتن ریزی
 6. قابل استفاده در انواع اسکلت بتنی و فلزی
 7. کاهش مصرف بتن و میلگرد به دلیل کاهش وزن سقف نسبت به سایر سقف های متداول
 8. به دلیل سبک بودن قالب و مدولار بودن آن، زیرسازی ساده و کم هزینه و اجرای سریع تر با کیفیت بالاتر نسبت به سقف های متداول
 9. استفاده از سقف سازه ای به عنوان سقف نمایان(اکسپوز) و حذف نازک کاری در مشاعات و پارکینگ
 10. ایمنی در اجرا، حریق و زلزله
 11. امکان عبور تاسیسات از داخل سقف و در پی آن کاهش هزینه کف سازی و بار مرده سقف، همچنین افزایش فضای مفید
 12. اجرای اقتصادی دهانه های بزرگ
 13. ممان اینرسی و صلبیت بالا به دلیل بتن ریزی یکپارچه سقف که نتیجه آن کاهش قابل توجه لرزش سقف خواهد بود
 14. نظارت دقیق به مصرف و آرایش میلگرد تا لحظه قبل از بتن ریزی
 15. به دلیل جنس قالب ، هیچگونه جذب آب بتن انجام نمی گیرد و ویبراسیون در آن به صورت کامل انجام می گیرد
 16. وزن بتن این سقف حدود kg/m2250 می باشد
 17. مطابق با آیین نامه های معتبر ایران و جهان
 18. یکی از بهترین و اقتصادی ترین روشهای اجرای صنعتی سقف های مُجَوَّف(waffle)
 19. به دلیل غیر ماندگار بودن قالب و امکان بازیافت آن، حافظ محیط زیست و سرمایه ملی خواهد بود
 20. با توجه به امکان مونتاژ به اندازه های مختلف، امکان اجرای دال یک و دوطرفه وجود دارد
 21. گرین وافل نیاز به چرب کردن ندارد و دارای عمر مفید بلند مدت است
 22. با آب به راحتی شسته و تمیز می شود
 23. سبک بودن قالب که در کارگاه توسط یک نفر قابل حمل است
 

نویسنده: مهندس مسعود پروین، مدیر فنی و اجرایی مجموعه گرین وافل