یکی از دلایل تولید قالب سقف وافل به صورت مونتاژی این است که بتوان در ابعاد مختلف آن را در کارگاه اسمبل کرد، این مزیت باعث می شود بتوان دهانه های با تیر کج و نامتقارن بصورت بهینه مورد استفاده قرار گیرد.

در استفاده از قالب سقف وافل، خیلی وقت ها امکان استفاده از یک قالب کامل وجود ندارد و این ناشی از وجود تیر های کج در اسکلت بتنی یا فولادی و یا نامنظمی در پلان سازه است ، که بعضی از مجری ها این فواصل را با بتن و یا بلوک ماندگار پلی استایرن پر می کنند.

در سقف تیرچه بلوک نیز این مشکل در ابعاد مختلف تیرچه بروز می کند، جایی که جهت سایز کردن تیرچه های آماده در کارگاه مجبور به تخریب بتن پاشنه تیرچه می شودند، که این باعث ایجاد ضعف در سازه می گردد و همچنین آرایش خاموت ها در حین جا زدن تیرچه کاملا از بین می رود. جا زدن تیرچه به خصوص در محل بحراتی تیرها و جایی که خاموتها به هم نزدیک تر است، عملا بدون برهم زدن آرایش آن امکان پذیر نیست، و این یعنی ایجاد ضعف دقیقا در محل بحرانی تیر! 

23232
امکان مونتاژ و تبدیل قالب سقف گرین وافل هم به صورت یک طرفه و هم دو طرفه
شکستن پاشنه تیرچه جهت جا زدن آن در تیر

تصویر ذیل مربوط به پروژه ایی است که قبلا با سیستم سقف تیرچه بلوک طراحی شده بود، جهت جلوگیری از مشکل فوق و ساخت تیرچه ها در ایعاد مختلف، با تغییر نقشه سقف به تیرچه درجا و وافل یک طرفه، مشکل شکست پاشنه تیرچه در کارگاه به صورت کامل برطرف گردید، و تیرچه ها به صورت خرپای خام در کارگاه برش خورده است.

امکان مونتاژ و تبدیل قالب سقف گرین وافل هم به صورت یک طرفه و هم دو طرفه
امکان مونتاژ و تبدیل قالب سقف گرین وافل هم به صورت یک طرفه و هم دو طرفه
امکان مونتاژ قالب وافل یک طرفه در ابعاد مختلف و پلان نامنظم و اجرای تیرچه به صورت درجا

با استفاده از قالب مونتاژی گرین وافل تا حدود زیادی این مشکل به وجود نخواهد آمد. با توجه به تولید اندازه های مختلف مثل پنل های دو سر باز در اندازه های 15،10 و 50 سانتی متری و درپوش های یک طرف بسته در اندازه های 15 و 45 سانتی متری قالب وافل را می توان در ابعاد مختلف با اختلاف 5سانتی متر مونتاژ کرد، هم در وافل یک طرفه و هم وافل دوطرفه.

همچنین درصورت آسیب دیدن هر یک از قطعات، همان قطعه با باز کردن پیچ جدا و قطعه نو جایگزین می گردد و نیاز نیست کل قالب وافل از چرخه استفاده خارج گردد، درصورتی که اگر قالب وافل در ابعاد بزرگ تولید گردد، درصورت بروز آسیب جزیی در بخشی از قالب بزرگ، کل آن از چرخه استفاده خارج می گردد، که این هزینه مازاد به مصرف کننده وارد خواهد کرد.

مجموعه فنی مهندسی گرین وافل،  شاپ  پلان سقف را به صورت اجرایی در خصوص هر پروژه تهیه و در اختیار نیروهای اجرایی قرار خواهد داد، و کارفرما با توجه به نقشه شاپ چیدمان قالب وافل، اقدام به اسمبل کردن قالب وافل نموده.

امکان مونتاژ و تبدیل قالب سقف گرین وافل هم به صورت یک طرفه و هم دو طرفه
امکان مونتاژ قالب وافل یک طرفه در ابعاد مختلف و پلان نامنظم

یکی دیگر از مزیت های مهم قالب گرین وافل، امکان تبدیل وافل یکطرفه به دوطرفه و بلعکس می باشد. این مزیت بخصوص در مورد انبوه سازان باعث می شود دغدغه طراحی با وافل یک طرفه یا وافل دوطرفه در پروژه های مختلف را نداشته باشند و پس از تهیه قالب سقف گرین وافل، با توجه به پروژه به هر دو شکل استفاده کنند، که این در کاهش هزینه ساخت و تهیه ابزار بسیار موثر و مفید خواهد بود.

جهت مونتاژ قالب می توان هم از اتصالات گالوانیزه و هم پلاستیکی استفاده کرد که بدیهی است اتصالات گالوانیزه هم از نظر دوام و استحکام بسیار بهتر است که مجموعه گرین وافل ایت اتصالات را به صورت رایگان پس از خرید قالب وافل در اختیار سازندگان قرار خواهد داد. اتصالات به صورت پیچ، مهره و واشر می باشد که با آچار برقی و یا دستی انجام می گیرد و با توجه به وارد آمد نیروی بتن در جهت عمود بر اتصالات،  در حد سفت شدن اولیه کفایت می کند و با توجه به انتخاب نوع قالب وافل از پیچ نمره6 یا8 استفاده می گردد.

این نکته قابل ذکر است که مونتاژ فقط در سقف اول انجام می گیرد و در سقف های تیپ نیازی به مونتاژ مجدد نمی باشد، سقف ها تیپ نباشد باز هم نیاز به تغییر کلی مونتاژ نمی باشد و نهایت 10درصد قالب های مونتاژ شده باید اصلاح گردد.

مورد دیگری که در مورد قالب های قابل مونتاژ مهم و قابل توجه است، این است که در صورت آسیب دیدن بخشی از قالب وافل، فقط همان قطعه تعویض می گردد که اگر قالب وافل به صورت یکپارچه تولید میشد، عملا کل قالب 1 یا 2 متری بلا استفاده می شد و این هزینه مازاد به کارفرما تحمیل خواهد شد.

 

قبلا مقاله ایی در خصوص اینکه “کجا از وافل یک طرفه استفاده می شود و کجا از وافل دوطرفه؟“، ارایه شده است، وزن بتن وافل یکطرفه در دهانه ها و ابعاد مختلف وافل بین 250 الی 340 کیلوگرم بر متر مربع و در وافل دوطرفه بین 320 الی 460کیلوگرم بر متر مربع است، با توجه به اعداد فوق، بدیهی است که وافل یک طرفه از نظر وزن سبکتر و در دهانه های کمتر از 8متر از نظر اقتصادی بسیار کمتر از وافل دوطرفه است.

 

نویسنده: مهندس مسعود پروین